产品货号:
Z29405
中文名称:
VPS4A抗体
英文名称:
Anti-VPS4A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-VPS4A Antibody |
| 指标别名 | hVPS4;Protein SKD2;SKD1;SKD2;VPS4;VPS4 1;VPS4A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC,FCM,ELISA |
| 基因名称 | VPS4A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human VPS4A recombinant protein (Position:M1-K71). |
| 实际分子量 | 50KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Vacuolar protein sorting-associated protein 4A is a protein that in humans is encoded by the VPS4A gene.It is mapped to 16q22.1.The protein encoded by this gene is a member of the AAA protein family (ATPases associated with diverse cellular activities),and is the homolog of the yeast Vps4 protein.In humans,two paralogs of the yeast protein have been identified.The former share a high degree of aa sequence similarity with each other,and also with yeast Vps4 and mouse Skd1 proteins.The mouse Skd1 (suppressor of K+ transport defect 1) has been shown to be really an yeast Vps4 ortholog.Functional studies indicate that both human paralogs associate with the endosomal compartments,and are involved in intracellular protein trafficking,similar to Vps4 protein in yeast.The gene encoding this paralog has been mapped to chromosome 16;the gene for the other resides on chromosome 18. |
| Uniprot ID | Q9UN37 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P) and ICC. |
| 基因名全称 | vacuolar protein sorting 4 homolog A |
| 蛋白名全称 | Vacuolar protein sorting-associated protein 4A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry(Paraffin-embedded Section) 1:50~400 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells (ELISA): 1:100~1000 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:VPS4A抗体,VPS4A多抗,Anti-VPS4A Antibody
