产品货号:
Z27339
中文名称:
STX1A抗体
英文名称:
Anti-STX1A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-STX1A Antibody |
| 指标别名 | syntaxin 1A;HPC-1;P35-1;STX1;SYN1A;STX1A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB |
| 基因名称 | STX1A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide corresponding to a sequence at the N-terminus of human Syntaxin 1a(1-28aa MKDRTQELRTAKDSDDDDDVAVTVDRDR),different from the related mouse and rat sequences by one amino acid. |
| 实际分子量 | 33KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Syntaxin-1A is a member of the syntaxin superfamily.Syntaxins are nervous system-specific proteins implicated in the docking of synaptic vesicles with the presynaptic plasma membrane.Syntaxins possess a single C-terminal transmembrane domain,a SNARE [Soluble NSF (N-ethylmaleimide-sensitive fusion protein)-Attachment protein REceptor] domain (known as H3),and an N-terminal regulatory domain (Habc).Syntaxins bind synaptotagminin a calcium-dependent fashion and interact with voltage dependent calcium and potassium channels via the C-terminal H3 domain.Syntaxin-1A is a key protein in ion channel regulation and synaptic exocytosis. |
| Uniprot ID | Q16623 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P).*Blocking peptide可以联系我们购买。 |
| 基因名全称 | syntaxin 1A (brain) |
| 蛋白名全称 | Syntaxin-1A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 |
相关搜索:STX1A抗体,STX1A多抗,Anti-STX1A Antibody
