产品货号:
Z26767
中文名称:
SMC1A抗体
英文名称:
Anti-SMC1A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-SMC1A Antibody |
| 指标别名 | CDLS2;DXS423E;KIAA0178;SB1.8;SMC 1 alpha;SMC 1A;SMC protein 1A;SMC1;SMC1A;SMC1alpha;SMC1L1;SMCB |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human |
| 应用范围 | WB,ICC/IF,ELISA |
| 基因名称 | SMC1A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human SMC1A recombinant protein (Position:K59-Q1233). |
| 实际分子量 | 150KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Structural maintenance of chromosomes protein 1A (SMC1A) is a protein that in humans is encoded by the SMC1A gene.Proper cohesion of sister chromatids is a prerequisite for the correct segregation of chromosomes during cell division.The cohesin multiprotein complex is required for sister chromatid cohesion.This complex is composed partly of two structural maintenance of chromosomes (SMC) proteins,SMC3 and either SMC1B or the protein encoded by this gene.Most of the cohesin complexes dissociate from the chromosomes before mitosis,although those complexes at the kinetochore remain.Therefore,the encoded protein is thought to be an important part of functional kinetochores.In addition,this protein interacts with BRCA1 and is phosphorylated by ATM,indicating a potential role for this protein in DNA repair.This gene,which belongs to the SMC gene family,is located in an area of the X-chromosome that escapes X inactivation.Mutations in this gene result in Cornelia de Lange syndrome.Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding different isoforms. |
| Uniprot ID | Q14683 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for ICC. |
| 基因名全称 | structural maintenance of chromosomes 1A |
| 蛋白名全称 | Structural maintenance of chromosomes protein 1A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF) 1:50~400 ELISA 1:100~1000 |
相关搜索:SMC1A抗体,SMC1A多抗,Anti-SMC1A Antibody
