产品货号:
Z26522
中文名称:
SEC31A抗体
英文名称:
Anti-SEC31A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-SEC31A Antibody |
| 指标别名 | ABP125,ABP130,HSPC275,HSPC334,KIAA0905,SEC31 like protein 1,SEC31 related protein A,SEC31A,SEC31L1,Web1 like protein |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC,IF,ICC/IF,FCM,ELISA |
| 基因名称 | SEC31A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human SEC31A recombinant protein (Position:Y101-K806). |
| 实际分子量 | 133KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Protein transport protein Sec31A is a protein that in humans is encoded by the SEC31A gene.The protein encoded by this gene shares similarity with the yeast Sec31 protein,and is a component of the outer layer of the coat protein complex II (COPII).The encoded protein is involved in vesicle budding from the endoplasmic reticulum (ER) and contains multiple WD repeats near the N-terminus and a proline-rich region in the C-terminal half.It associates with the protein encoded by the SEC13 homolog,nuclear pore and COPII coat complex component (SEC13),and is required for ER-Golgi transport.Monoubiquitylation of this protein by CUL3-KLHL12 was found to regulate the size of COPII coats to accommodate unusually shaped cargo.Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding different isoforms. |
| Uniprot ID | O94979 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P) and ICC. |
| 基因名全称 | SEC31 homolog A,COPII coat complex component |
| 蛋白名全称 | Protein transport protein Sec31A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry in paraffin section (IHC) 1:50~400 Immunofluorescence (IF) 1:50~400 Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF) 1:50~400 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells ELISA 1:100~1000 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:SEC31A抗体,SEC31A多抗,Anti-SEC31A Antibody
