产品货号:
Z25803
中文名称:
SCNN1A抗体
英文名称:
Anti-SCNN1A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-SCNN1A Antibody |
| 指标别名 | Alpha ENaC;Alpha NaCH;ENaCa;ENaCalpha;FLJ21883;SCNEA;SCNN1;SCNN1A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human |
| 应用范围 | WB,ELISA |
| 基因名称 | SCNN1A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human epithelial Sodium Channel alpha/SCNN1A recombinant protein (Position:E8-Q628). |
| 实际分子量 | 70KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | The SCNN1A gene encodes the alpha subunit of the epithelial sodium channel (ENaC),a constitutively active channel that allows the flow of sodium ions from the lumen into epithelial cells across the apical cell membrane.The ENaC channel,which is regulated by the renin-angiotensin-aldosterone system,has a central role in the regulation of extracellular fluid volume and blood pressure.The other subunits are encoded by the beta (SCNN1B),gamma (SCNN1G),and delta (SCNN1D) genes.This SCNN1A gene is mapped to 12p13.31.Mutations in this gene have been associated with pseudohypoaldosteronism type 1 (PHA1),a rare salt wasting disease resulting from target organ unresponsiveness to mineralocorticoids. |
| Uniprot ID | P37088 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot. |
| 基因名全称 | sodium channel epithelial 1 subunit alpha |
| 蛋白名全称 | Amiloride-sensitive sodium channel subunit alpha |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 ELISA 1:100~1000 |
相关搜索:SCNN1A抗体,SCNN1A多抗,Anti-SCNN1A Antibody
