产品货号:
Z24687
中文名称:
RAB6A抗体
英文名称:
Anti-RAB6A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-RAB6A Antibody |
| 指标别名 | Rab 6;RAB6;RAB6A;RAB6A';RAB6B;Ras related protein Rab 6A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC |
| 基因名称 | RAB6A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide corresponding to a sequence of human RAB6A (RRVAAALPGMESTQDRSREDMIDIKLEKPQEQPVSE). |
| 实际分子量 | 24KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Ras-related protein Rab-6A is a protein that in humans is encoded by the RAB6A gene located in the eleventh chromosome.This gene encodes a member of the RAB family,which belongs to the small GTPase superfamily.GTPases of the RAB family bind to various effectors to regulate the targeting and fusion of transport carriers to acceptor compartments.This protein is located at the Golgi apparatus,which regulates trafficking in both a retrograde (from early endosomes and Golgi to the endoplasmic reticulum) and an anterograde (from the Golgi to the plasma membrane) directions.Myosin II is an effector of this protein in these processes.This protein is also involved in assembly of human cytomegalovirus (HCMV) by interacting with the cellular protein Bicaudal D1,which interacts with the HCMV virion tegument protein,pp150.Multiple alternatively spliced transcript variants encoding different isoforms have been identified. |
| Uniprot ID | P20340 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P).*Blocking peptide可以联系我们购买。 |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry in paraffin section (IHC) 1:50~400 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:RAB6A抗体,RAB6A多抗,Anti-RAB6A Antibody
