产品货号:
Z21259
中文名称:
MYL12A抗体
英文名称:
Anti-MYL12A Antibody
产品规格:
100μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-MYL12A Antibody |
| 指标别名 | MLC 2B;MLCB;MRLC3;MYL12A;MYL2B;Myosin RLC;RLC |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | IHC,IF,ELISA |
| 基因名称 | MYL12A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | Synthesized peptide derived from human MLC-2 around the non-phosphorylation site of T17/S18. |
| 计算分子量 | 20KD |
| 成分 | Liquid in PBS containing 50% glycerol,0.5% BSA and 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | -20℃可保存1年,短期保存或频繁使用请置于4℃,可保存一个月,避免反复冻融。 |
| 背景资料 | Myosin is the major component of thick muscle filaments,and is a long asymmetric molecule containing a globular head and a long tail.The molecule consists of two heavy chains each~200,000 daltons,and four light chains each~16,000 - 21,000 daltons.Activation of smooth and cardiac muscle primarily involves pathways that increase calcium levels and myosin phosphorylation,resulting in contraction.Myosin light chain phosphatase acts to regulate muscle contraction by dephosphorylating activated myosin light chain.This antibody is specific for the phosphorylated form of myosin light chain.The selected peptide sequence used to generate the polyclonal antibody is located near the amino terminal end of the polypeptide corresponding to the smooth/non-muscle form of myosin regulatory light chain found in cardiac myocytes in addition to smooth and non-muscle cells.This sequence differs from that of the sarcomeric/cardiac form of myosin regulatory light chain that has a different sequence around the phosphorylation site.Human and mouse have almost identical sequences.In human the phosphorylation site is pS19,while in mouse the site maps to pS20. |
| Uniprot ID | P19105 |
| 基因名全称 | Myosin regulatory light chain 12A |
| 蛋白名全称 | Myosin regulatory light chain 12A |
| 推荐稀释比 | IHC 1:100~1:300 IF 1:200~1:1000 ELISA 1:5000 |
相关搜索:MYL12A抗体,MYL12A多抗,Anti-MYL12A Antibody
