产品货号:
Z21073
中文名称:
MS4A6A抗体
英文名称:
Anti-MS4A6A Antibody
产品规格:
0.1mg
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-MS4A6A Antibody |
| 指标别名 | 4SPAN3,4SPAN3.2,CD20 antigen like 3,CD20L3,CDA01,MS4A6,MS4A6A,MST090,MSTP090 |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,rat |
| 应用范围 | ELISA,WB,IHC,IF |
| 基因名称 | MS4A6A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | MS4A6A antibody was raised against a 19 amino acid synthetic peptide near the amino terminus of human MS4A6A.The immunogen is located within the first 50 amino acids of MS4A6A. |
| 计算分子量 | 27kDa |
| 成分 | MS4A6A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | MS4A6A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 4℃可保存3个月,-20℃可保存1年。 |
| 背景资料 | The MS4A gene family in humans includes CD20 (MS4A1),FcRbeta (MS4A2),Htm4 (MS4A3),and at least 13 other genes encoding membrane proteins,most having characteristic tetraspanning topology and similar intron/exon splice boundaries.All family members display unique expression patterns among hematopoietic cells and non-lymphoid tissues.The function of MS4A6A has been suggested to be involved in signal transduction as a component of a multimeric receptor complex in Alzheimer's disease and cancer. |
| Uniprot ID | Q9H2W1 |
| 基因名全称 | Membrane-spanning 4-domains,subfamily A,member 6A |
| 蛋白名全称 | Membrane-spanning 4-domains,subfamily A,member 6A |
| 推荐稀释比 | MS4A6A antibody can be used for detection of MS4A6A by Western blot at 1 ~ 2μg/mL.Antibody can also be used for immunohistochemistry starting at 2.5μg/mL.For immunofluorescence start at 20μg/mL.Antibody validated:Western Blot in human samples;Immunohistochemistry in rat samples and Immunofluorescence in rat samples.All other applications and species not yet tested. |
相关搜索:MS4A6A抗体,MS4A6A多抗,Anti-MS4A6A Antibody
